Harfa

      

       V době, kdy jsem studovala hudbu a byla zaměřena jen na vážnou hudbu,  jsem náhodou zabloudila do pražské Lucerny, kde bylo vystoupení  Kučerovců  (správný název: Vokální a instrumentální skupina Václava Kučery). Byla jsem jako očarovaná tou zvláštní hudbou, nic podobného jsem nikdy neslyšela. Od té doby jsem byla jejich věrnou posluchačkou.  Zvláště harfa pana Leopolda Klára - její  jiskřivý zvuk - tak odlišný od zvuku klasických harf i zajímavá technika hry, mne silně zaujaly. V té době jsem studovala hru na klasickou harfu. Ale v skrytu duše jsem toužila hrát folklor Latinské Ameriky.       

 

        Dovolte mi nyní podělit se s Vámi o jednu historku z mých studentských let. Byla jsem v harfové třídě chvíli sama a tak jsem si zkoušela hrát nějaké motivy od Kučerovců. Moje velmi přísná paní profesorka nepozorovaně vstoupila do třídy a bylo zle. Domů jsem si odnesla poznámku: "Znevažovala královský nástroj tím, že na něj hrála odrhovačky kapitalistického Západu."

 

        Ale zpět k vysněné harfičce. Po mnoha letech jsem se dozvěděla,  že pan Klár prodává svoji harfičku.

Získala jsem ji a to byl DEN, KDY SE MI ZMĚNIL ŽIVOT. Měla jsem velké štěstí - sen se mi splnil. Ale nebylo to snadné, prozkoumávat nový způsob hry, který jsem musela luštit z nahrávek, mnohdy nekvalitních.  Musím ale přiznat, že pravý původ této harfy neznám. Pan Klár ji koupil již jako starší nástroj. Ale z nahrávek usuzuji, že se její zvuk nejvíce podobá harfě paraguayské.

 

        V tradiční hudbě Latinské Ameriky je harfa druhým (po kytaře) nejčastěji používaným nástrojem.

   (více na stránce "Harfy v Lat. Am.)